Nowoczesne lampy nocne
Wizualny obiór i stylistykę wnętrza bardzo często determinuje jego oświetlenie. Nowoczesne lampy nocne to nie tylko źródło klimatycznego światła w sypialni, ale również element dekoracyjny każdego rodzaju pomieszczenia. Odpowiednio dobrana lampa nocna może wydobyć lub podkreślić zastosowany we wnętrzu dany nurt architektoniczny lub stanowić jego subtelne przełamanie. Jakie więc lampy wybrać do konkretnego rodzaju pomieszczenia i czym się kierować?
Nowoczesne lampy nocne do sypialni
Sypialnia to miejsce, w którym lampa nocna jest elementem niezbędnym. To również miejsce prywatności i intymności, które wymagają odpowiedniej stylistyki i oświetlenia. Nowoczesne lampy nocne powinny współgrać ze stylem, który reprezentuje pomieszczenie. Lampy o futurystycznym kształcie będą pasować do wnętrz modernistycznych, nowoczesnych, które charakteryzują się oszczędna ilością ozdób i akcesoriów. Prostota i minimalizm w nowoczesnych lampach będą współgrać z odcieniami beżów, szarości oraz oczywiście czerni i bieli.
Lampy nocne do sypialni wykonane są najczęściej ze szkła, metalu, stali nierdzewnej, a nawet kamieni np. marmuru. W świadomie nowocześnie urządzonej sypialni rzadziej można spotkać lampy drewniane lub wykonane z tworzyw sztucznych. Warto jednak pamiętać, że sypialnia to miejsce relaksu i poczucia bezpieczeństwa, więc powinny być w niej elementy nieco zmiękczające i ocieplające aurę. W przypadku nowoczesnych form można to osiągnąć poprzez zastosowane złotych elementów w lampie oraz światła o ciepłej barwie. Lampa w sypialni powinna być ergonomiczna i intuicyjna, tak aby można było ją bez problemu zapalić po ciemku. Powinna mieć również regulowany kierunek światła, tak aby nie oświetlać całego pomieszczenia, które może przeszkadzać partnerowi lub partnerce podczas snu. Dobrze jest również, aby lampa nocna znajdowała się na dłuższych nogach opartych na podłodze - dzięki temu oszczędza się miejsca na szafce nocnej.
Lampy nocne do salonu
Salon to miejsce spotkań i wypoczynku. To również miejsce, które jednego dnia może być pełne gości, by dnia następnego stać się jednoosobową oazą spokoju i osobistego relaksu. Lampy nocne do salonu nie powinny być stylistycznie nachalne. Oczywiście, dobór rodzaju i zależy od stylistyki wnętrza. Jeżeli ktoś urządził swój salon w stylu klasycznym, rustykalnym lub prowansalskim, to można pokusić się o bardziej ozdobne formy, których materiał podkreśla kontakt z naturą np. drewno. W takim przypadku dobrze będą wyglądać elementy tekstylne na kloszach. W nowoczesnych salonach np. w stylu industrialnym (loftowym) świetnie sprawdzą się lampy w czarnym kolorze z miedzianymi elementami. Bez względu na kierunek architektury wnętrz, w salonie zdecydowanie najlepiej wyglądają wysokie lampy stojące na podłodze. Z racji wielozadaniowości pomieszczenia jakim jest salon, dobrze jest zwrócić uwagę na to, by lampy posiadały możliwość regulacji kierunku, natężenia oraz temperatury światła.
Lampy nocne stojące
Lampy nocne stojące na podłodze to rozwiązanie ergonomiczne i oszczędzające przestrzeń. Coraz częściej spotyka się lampy nocne stojące podłogowe, które uruchamiają się przyciskiem umieszczonym na ziemi, więc można ją wygodnie i intuicyjnie włączyć stopą. W zależności od przestrzeni można wybrać lampy na jednej lub na trzech nogach. Te pierwsze sprawdzą się w nowoczesnych i minimalistycznych pomieszczeniach, ponieważ w nowoczesnym wnętrzu podkreślą prostą i stonowaną stylistykę, natomiast w tych bardziej tradycyjnych pomogą zaoszczędzić nieco przestrzeni.
Lampy na stolik nocny
Lampa na szafkę nocną powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Jej przyciski powinny być umiejscowione tak, aby bez przeszkód można było ją uruchomić po ciemku. Ważne jest również to, aby jej włączenie lub wyłączenie nie wymagało wstawania z łóżka. Lampy na stolik nocny powinny być smukłe, tak aby zabierać jak najmniej przestrzeni, które jest potrzebna na np. okulary, książki czy chociażby smartfon. Dużą popularnością cieszą się lampy i cienkiej podstawie, które można postawić na ziemi tuż za szafką lub obok niej. Dobrze jest również, aby lampy nocne stojące na szafce wykonane były z wytrzymałego materiału, który nie zniszczy się podczas przypadkowego strącenia. Należy więc głęboko zastanowić się przy wyborze lamp wykonanych ze szkła.
Nowoczesna lampa nocna ścienna i wisząca
Nowoczesne lampy nocne to element dekoracji i funkcjonalność, która wplata się w wystój całego wnętrza, w niektórych przypadkach również na stałe. Nie dziwi więc fakt, że coraz większą popularnością cieszą się lampy nocne ścienne. Są one praktyczne oraz eliminują problem z odpowiednim ustawieniem i przedłużaczem. Lampa nocna wisząca najczęściej zlokalizowana jest nad łóżkiem. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby odstawała ona nieco od ściany i miała choć minimalną możliwość regulacji. Pozwoli to uniknąć tworzenia się cienia własnej twarzy podczas np. czytania książki. W sypialni, która ma już główny żyrandol, lampy ścienne powinny być minimalistyczne i dyskretne, tak aby nie wprowadzić oświetleniowego chaosu stylistycznego.
Lampy nocne glamour
Styl glamour charakteryzuje się blaskiem, luksusem i dozą przepychu. W tym przypadku należy wykazać się ostrożnością i wyczuciem smaku, ponieważ zbytnia przesada może poskutkować kiczowatością. Lampy nocne glamour zawierają w sobie złote lub srebrne, chromowane elementy. Ich zadaniem jest tworzyć światło, ale również jest odbijać i tworzyć świetlne refleksje. Dominującym kolorem są błyszczące wersje różu, czerni, bieli złota i srebra. Popularne w tym nurcie są również lampy ze szklanymi elementami.
Kolorystyka lamp nocnych - lampa nocna złota, srebrna
Kolorystyka lamp zależy od indywidualnego gustu osoby, która kreuje swoje wnętrze. Lampa nocna złota będzie pasować do wnętrz w stylu glamour, ale również tych klasycznych. Dobrze sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych i chłodnych, przełamując kolorystykę i dodając nieco wizualnego ciepła. Lampa nocna srebrna jest bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Sprawdzi się ona w większości wnętrz, nawet tych, które są swego rodzaju mieszanką i nie mają określonego, sztywno narzuconego nurtu.